Warning: ksort() expects parameter 1 to be array, object given in /var/www/folkeskoleforaeldre.dk/public_html/wp-content/plugins/bbpress/includes/core/template-functions.php on line 316
Nyhedsbrev 24. august 2014 – Folkeskoleforældre

Kære medlemmer

Søndag d. 3. August 2014 blev vores forening en realitet, og det der er sket i løbet af de sidste 3 uger, var der næppe nogen, der havde kunnet forestille sig.

Efter en ihærdig og intensiv indsats, blev navnet “Folkeskoleforældre” endeligt vedtaget, logoet blev tegnet, “Vidste du at…?”-kampagnen blev skrevet og hjemmesiden så dagens lys. Sidst men ikke mindst, blev den midlertidige bestyrelse på 5 medlemmer og en suppleant valgt.

Allerede fra dag ét væltede tilmeldingerne ind, og vi er i skrivende stund 750 medlemmer i foreningen! Det er med stor glæde, at vi med dette nyhedsbrev kan sige officielt velkommen til jer alle og takke jer for, at I bakker op omkring vores visioner for folkeskolen.

Og vi er bestemt blevet bekræftet i, at der er behov for vores stemme i debatten omkring skolen. Vi har på nuværende tidspunkt været i de fleste skrevne medier med artikler, debatindlæg og interviews (se evt. omtale af os i pressen). Senest i Politiken med debatindlægget: “Vi vil ikke lægge børn til et usikkert eksperiment.” Vi har været i TV2-nyhederne, på TV2 News og i DR’s Radioavisen. Vi har givet telefon-interviews og skrevet blog-indlæg til Radio 24syv. Det har bestemt ikke skortet på medieomtale, hvilket har været et fantastisk supplement til vores egne kampagner på Facebook og Twitter.
Vi fortsætter selvfølgelig med at gøre opmærksom på vores forening og sag. Både i traditionelle medier og på de sociale medier. Så hjælp os gerne med at dele og like opslag, artikler mm. Og invitér meget gerne dine facebookvenner til at synes om vores facebook-side Folkeskoleforældre.

Flyer om Folkeskoleforældre
For at udbrede kendskabet til foreningen yderligere, har vi også udarbejdet en flyer (se billede nederst), som I er meget velkomne til at downloade, printe og hænge op/dele ud i jeres lokalområde (skoler, daginstitutioner, biblioteker, supermarkeder mv.).

“Samarbejdspartnere”
Det ser heldigvis ud til, at der er flere end os selv, der er interesserede i vores holdninger til skole. Vi er blandt andet i kontakt med Danmarks Lærerforening samt repræsentanter fra flere forskellige politiske partier og interesseorganisationer. Vi har desuden modtaget en officiel velkomst af forældrenes landsforening FOLA og en invitation til tænketanken SOPHIAS konference “På bagkant af reformerne – på forkant med konsekvenserne.”
SOPHIAS konference (19. september 2014), der omhandler folkeskolereformens pædagogiske, demokratiske og kulturelle konsekvenser, er startskuddet til deres kommende projekt: “Værdikampen om folkeskolen.” Det er bl.a. med denne værdikamp som grundlag, Folkeskoleforældre vil arbejde konstruktivt hen imod en ændring af folkeskoleloven.

Hjemmesiden
Vi udvider løbende hjemmesiden med diverse baggrundsmateriale. Her vil I inden for en overskuelig fremtid kunne finde både debatfora, artikler, links til medieomtale, debat- og blogindlæg. Vi arbejder målrettet med at indsamle den forsknings- og erfaringsbaserede dokumentation, der er med til at punktere mange af de myter, der er opstået på baggrund af undervisningsministeriet og KL’s omfattende og ensidige PR omkring reformen.

Rådgivning
Vi er dagligt i kontakt med mange forældre, der søger råd og støtte i forhold til egne erfaringer med reformimplementeringen. Dette foregår primært over facebook-gruppen “Forældre imod den nye folkeskolereform” og på vores egen facebook-side ”Folkeskoleforældre”. I den forbindelse har vi udarbejdet en række korte “FAKTA OM”-artikler der bl.a. omhandler flere forhold vedrørende lektiecafeen. Og der er flere artikler på trapperne.

Generalforsamling
Næste milepæl for Folkeskoleforældre er den kommende generalforsamling. Datoen er d. 14. september og tidspunktet er kl. 11.00, men lokaliteten kan vi desværre ikke melde ud med sikkerhed endnu, da vi pusler med nogle brikker, der ikke er faldet helt på plads endnu. Vi forventer dog, at ende enten i København eller Århus. Så snart vi har en endelig udmelding, sender vi en mail ud til alle medlemmer. Vi håber på, at så mange som overhovedet muligt har lyst til at deltage i arrangementet. Og vi regner bestemt med, at vi kan få udvidet bestyrelsen fra de eksisterende 5 medlemmer (+ en suppleant) til 7 medlemmer (+ et par suppleanter).

Sidst men ikke mindst. Tusind tak for jeres store opbakning. Og tak fordi I vil være med til at kæmpe for en folkeskole, der er for børn…og for livet 🙂

Mange hilsner fra
Folkeskoleforældres bestyrelse

Charlotte Birk Bruun
Christian Wadskov
Line Bedin
Line Riiskjær Høi
Thomas Høi
Cecilia Lucia Fava

Flyer

Nyhedsbrev 24. august 2014